Naše tělo je důmyslně řešené, a pokud se o něj zajímáme, takřka denně můžeme zjišťovat zajímavosti týkající se jeho funkcí i činností. K těm bezesporu patří i cirkadiánní rytmus. Můžeme ho považovat za naše vnitřní biologické hodiny, které udávají, ve kterou dobu jsme nabití energií, máme hlad nebo jsme třeba unavení a ospalí. Vyvíjí se po narození, proto jej novorozenci nemají až po dobu několika měsíců.
Co nejvíce ovlivňuje cirkadiánní rytmus?
Přirozený cyklus cirkadiánního rytmu trvá přibližně 24 hodin. To, jak funguje, může ovlivňovat naši pozornost, kognitivní funkce i náladu. Cirkadiánní synchronizaci podléhají takřka všechny buňky našeho těla.
Cirkadiánní rytmus ovlivňují různé faktory, např. světlo a tma, hormony, zejména melatonin a kortizol. V noci dochází k produkci melatoninu a dává tělu signál ke spánku. V ranních hodinách dochází k ovlivnění produkovaným hormonem kortizolem, který podporuje naši bdělost.
Vliv na cirkadiánní rytmus má také náš životní styl. Umí se přizpůsobit pracovní době, fyzickým aktivitám a návykům.
V neposlední řadě jej ovlivňuje náš věk od kojenců přes dospívající až po dospělé a seniory. Malé děti jsou unavené relativně brzy večer a potřebují cca 10 hodin spánku. Dospívající pozorují posun a jsou unavení až kolem 22. hodiny a obecně vstávají později. Potřebují stále stejnou dobu spánku, jako děti, což je cca 10 hodin. Dospělí potřebují kolem 7 – 10 hodin spánku a ospalí jsou mezi 22. hodinou až půlnocí. Senioři opět pozorují změny v cirkadiánním rytmu, chodí spát dříve a probouzí se i kolem 4. – 5. hodiny ranní.
Co neprospívá pravidelnému cirkadiánnímu rytmu
Neblahý vliv na správnou funkci cirkadiánního rytmu mají např. noční směny a směny s nepravidelnými hodinami. Další ovlivnění přichází při cestování přes jedno či více časových pásem. Negativum znamenají i stres, starosti, duševní nemoci a užívání léků, poškození mozku, poranění hlavy či slepota.
Jak zlepšit cirkadiánní rytmus?
Pokud u sebe pozorujeme „rozhození“ cirkadiánního rytmu, můžeme si pomoct různými způsoby. Účinné je dodržování každodenní rutiny a ulehání ke spánku ve sejnou dobu. Příznivě působí i pobyt venku ve dne, slunce a světlo, které vybízí k aktivitě. Svou roli hraje i cvičení ve dne, např. aerobní aktivity.
Pozornost věnujte i prostředí, ve kterém spíte, aby bylo místem relaxace a odpočinku se správným osvětlením a teplotou. Večer nepijte alkohol, nekuřte a neužívejte kofeinové nápoje či potraviny. Příznivě působí četba, meditace a eliminace podvečerního podřimování.
Dlouhodobá porucha cirkadiánního rytmu může mít negativní vliv na vnitřní orgány, metabolismus, kardiovaskulární systém, gastrointestinální systém, ale také na zdraví kůže nebo sklon k cukrovce.
Existují i látky, které regulují cirkadiánní rytmus těla. Nabízí je např. BIOLAB specializující se na velkoobchodní a maloobchodní dodávky vysoce kvalitních doplňků, peptidů, sarmů, aminokyselin, nootropik a adaptogenů.
Žijte zdravě, dodržujete pravidelný denní rytmus a pečujte tak o svůj cirkadiánní rytmus. Odměnou vám bude fyzické i psychické zdraví.