Většina žen rozpozná příznaky napadající Candidy až v momentě, kdy mají vaginální problémy. Jenže Candida vyvolává i nejednoznačné symptomy, které se projevují např. únavou, nadýmáním, ekzémem, lupy, chutí po cukru a zhoršenou pamětí.

Povzbuzující je, že řešení často souvisí s otázkou stravování. Mezi další faktory, které podporují vznik vaginóz, patří rovněž léčba antibiotiky, ale i třeba antikoncepce nebo stres.

Blíže k jednotlivým příčinám

Co se týče již výše zmiňované potravy, je jasné, že ústřední roli hraje cukr. Čím více ho žena konzumuje, tím je k tomuto druhu onemocnění náchylnější. Vyhněte se stravě s vysokým obsahem cukru, rafinovaným sacharidům a zpracovaným potravinám – Candida kvasinky se potom snadněji množí.

V praxi to znamená vynechat i ocet a houby. Bude to také chtít omezit potraviny, kde jsou sacharidy. Jedná se zejména o přílohy typu luštěnin, zeleninu s bohatou zásobárnou škrobu. Doporučuje se cca vždy jeden šálek zeleniny a 1 ks ovoce. Odborníci se shodují, že nevhodnou stravou jsou také nakládané produkty jako zelí, zelenina a kimči.

Problematický je rovněž alkohol, který obvykle obsahuje hodně cukru a sacharidů. Bohužel i zdánlivě neškodné víno a pivo, nejen sladké likéry.

Užívání antibiotik je spojeno s ničením přátelských bakterií a narušení rovnováhy – v dnešní moderní době nazýváno jako „mikrobiom“. Mykóza má tak volné působnosti.

Orální kontraceptiva, jejichž součástí jsou vysoké hladiny estrogenu, podporují nárůst kvasinek.

Stres a jeho přemíra souvisí s životním stylem a opět má za následek zneškodnění přátelských bakterií ve vašem mikrobiomu.

Omezení znáte, ale léčivé přípravky ještě ne

Během léčby užívejte vysoce kvalitní probiotické doplňky, které pomáhají chránit vaše tělo před budoucími infekcemi. Výbornou prevencí jsou také preparáty od GYNELLA®. Kvasinková infekce již nikdy nedostane šanci.