Rozvaděč by se dal velice jednoduše označit jako jakési srdce každé elektrické sítě. Jedná se o místo, kde ze vstupní elektrické energie postupně samotný rozvaděč dokáže produkovat potřebnou energii pro jednotlivé oblasti.

Jedná se tak nejen o potřebný „převodník“, ale především se jedná o jednotku, kde můžete tvořit organizační strukturu elektroinstalace pro celou nemovitost a okolí. V rámci firem je tak jeho organizace mnohdy ještě obtížnější. Co by tak měl rozvaděč rozhodně splňovat?

Speciální požární vyhlášky a specifikace

Ačkoliv je naprostou samozřejmostí, že elektrický rozvaděč splňuje celou řadu vyhlášek a nařízení, které ovlivňují jeho vlastnosti z pohledu požární bezpečnosti, tak na firmy může být mnohdy další specifický požadavek. Mezi domácnostmi a firmami tak může vzniknout značný rozdíl v tom, jaký rozvaděč pro vás může být dostatečný. Většinou jsou jednotlivé požární směrnice vyhlašovány podle toho, o jaký komplet se jedná. Jiné se budou týkat strojní výroby nebo mechanické dílny, a jiné stejně tak budou požadovány například pro chemické závody.

Pozor na materiál, kam instalujete

Jednotlivé rozvaděče mohou mít speciální vybavení nebo atestace podle toho, do jakých se zasazují materiálů. Dá se tak očekávat, že rozvaděčová skříň uchycená přímo v cihlové zdi nebude mít takové hodnoty, jako kupříkladu skříň uzpůsobená pro uchycení a provoz v sádrokartonu. Proto vždycky koukejte také na to, na jaká místa je vhodné takovou skříň instalovat.

Dostatek prostoru je naprosto zásadní

Ačkoliv v domácnostech nemusíme tento problém často řešit, tak u firem se mohou dělit elektroinstalace budov klidně do celých desítek větví. Proto je potřeba také rozváděčové skříně vybírat tak, aby vůbec bylo možné dostatečné množství sítí odtud instalovat. Rozměr je tak rozhodně věcí, kterou byste měli dopředu vědět. Samotný interiér každého rozváděče je potom víceméně určovaný pro všechny stejně. Nemusíte se tak bát, že by vám standardizované instalační součástky nepasovaly do rozvaděče, který sám splňuje normalizované požadavky.