Rubriky
Sport & zdraví

Jak vybrat velkou trampolínu tak, aby si na ní užila zábavu celá rodina?

Přemýšlíte, jak přimět rodinu k trávení společných chvil na čerstvém vzduchu, ale nedaří se vám to? Vsaďte na zábavu, kterou na vaši zahradu či terasu přinesou velké trampolíny. Díky trampolíně si děti ani nevšimnou, že si čas strávený aktivní zábavou užívají s rodiči. Jak ale na výběr toho nejvhodnějšího a nejbezpečnějšího modelu?

Kolik máte na trampolínu místa?

Ještě před tím, než se vrhnete na výběr toho nejideálnějšího tvaru a designu trampolíny, byste se měli chopit metru a zjistit, jak jste na tom s volným prostorem, případně kolik ho jste ze své zahrady trampolíně ochotni obětovat. Doporučený prostor kolem všech stran trampolíny jsou dva metry. Skutečně je tedy kvůli bezpečnosti skákání na místě nehodnotit prostor pouhým pohledem. V této bezpečnostní bublině kolem trampolíny by neměly být stromy, kameny, stěny domů, přístřešky nebo podobné potenciálně nebezpečné tvrdé a ostré předměty.

Také prostor nad hlavou by měl být volný. Rozhodně není vhodné stavět trampolínu pod větvemi stromů nebo pod přístřeškem. Odhadnout, jak vysoko skákající osoba může vyletět, je totiž skoro nemožné.

Ideální volbou je umístění trampolíny na rovný travnatý povrch pod širým nebem. Máte-li představu, kde by vaše nová velká trampolína mohla stát, zapíchněte do jejího pomyslného středu konec měřícího pásma a poctivě odměřte rozměr trampolíny i s ochranným pruhem okolo.

Jak velká by trampolína měla být?

Rozhodnutí ohledně velikosti trampolíny je dalším důležitým krokem. Opět se zde totiž bavíme o bezpečnosti.

Všichni jistě rádi dětem dopřejeme to nejlepší, největší a nejzábavnější, co trh se sportovním sortimentem v tomto ohledu nabízí. Ani velikost modelu z kategorie velké trampolíny by se však neměla řídit pouze tím, jak velký prostor na zahradě máte. To, že máte rozlehlý trávník, ještě neznamená, že potřebujete trampolínu pro celou školu. První otázka, kterou si musíte položit, je, kdo bude na trampolíně v naprosté většině času skákat. I věk, výška, váha, a počet osob je totiž rozhodujícím faktorem.

Máte-li doma menší dětičky, kterým bude trampolína sloužit, asi vás bude lákat spíše menší model. Nezapomínejte však na to, že vaši potomci porostou, a pořídíte-li si trampolínu v kvalitním zpracování, bude vám dobře sloužit ještě dlouhou řádku let.

Zásadní je však i maximální hmotnost, kterou vámi vybraný model trampolíny podle výrobce unese. Vždy je nejlepší si vybrat kousek s co nejvyšší nosností. Pak se nebudete muset strachovat, zda trampolína vydrží dovádění, až si vaše děti pozvou domů kamarády. Optimálně by měl mezi celkovou váhou skákajících a nosností konstrukce a skákací plochy být odstup alespoň 20 %.

Dva nejoblíbenější tvary jsou zárukou zábavného hopsání

Když se někde mluví o trampolíně, obvykle si lidé představí obrázek klasické kulaté trampolíny. Kromě nejrůznějších velikostí, si tuto trampolínu můžete pořídit také v mnoha vzorech a designových provedeních. Ať už co se týče skákací plochy, tak postranních bezpečnostních sítí. Výhodou je rovnoměrné rozložení zátěže do pružin po celém obvodu. Proto se tento model neprověšuje na jedné straně skákací plochy více než na druhé. Mezi nevýhody patří, že pokud nejde o velkou trampolínu, má kulatý tvar tendenci stahovat skákající doprostřed, což může být problém při skupinovém hopsání.

Vícestranné trampolíny patří mezi ty nejprodávanější modely. Ať už mají tvar pětiúhelníku, šestiúhelníku nebo jsou osmiúhlé. Mezi největší výhody patří, že vícestranné trampolíny na rozdíl od těch čtvercových nebo obdélníkových nezabírají tolik prostoru. Mezi nevýhody pak počítáme jejich o něco složitější sestavování a instalaci.