Jak plánovat a spravovat společné finance? K vytvoření společného finančního plánu byste měli přistoupit ještě předtím, než půjdete k oltáři.
Po svatbě je pozdě – mluvte s partnerem o penězích otevřeně
Nezáleží, zda jste uprostřed plánování svatby, čerstvě zasnoubení či s partnerem o manželství teprve začínáte hovořit – nikdy není příliš brzy na to, abyste se dohodli, jakým způsobem budete spravovat své finance a rozhodovat o nich společně.
Pamatujte, že téma peněz by nemělo být tabu. S partnerem byste měli být schopni mluvit o penězích, společných i oddělených výdajích, vaši výši platu apod. Hovory o penězích by vám neměly pít žinantní – naučte se o nich mluvit podobně, jako se domlouváte na tom, co budete vařit nebo kam pojedete na dovolenou.
Vážná témata, kterým peníze rozhodně jsou – by se neměla odkládat na dobu „až po svatbě“. Věřte, že poté, co si „řeknete své ano“ již bude pozdě téma otevírat a teprve začínat řešit. Po svatbě bude pozdě. Ideální je probrat s budoucím manželem či manželkou způsob, jakým budete spravovat společné finance, popřípadě si rovnou vytvořit finanční plán, který se bude podílet na úspěchu vašeho manželského svazku.
Peníze nesmí být tabu, přiznat byste měli všechny dluhy!
Zdraví partnerského vztahu spočívá v důvěře – proto byste měli být ke svému partnerovi od začátku naprosto upřímní a otevření, což se týká i tématu osobních financí. Nejenže byste měli toto téma sami otevřít, rovněž byste měli na rovinu sdílet informace ohledně případných dluhů a dalších peněžních závazků. Uvidíte, že se vám uleví a jakmile si o těchto dluzích promluvíte, můžete společně vymyslet plán, jak k nim přistupovat.
Možné východisko z dluhů může být konsolidace dluhů
Možná, že máte oba dluhy a závazky – například v podobě hypotečních úvěrů, bezúčelových nebankovních půjček, kreditních karet apod. Nejlepší je si společně sednout a sepsat si všechny osobní dluhy. Následně se budete moci informovaně rozhodnout, zda se vyplatí dluhy konsolidovat jednotlivě, či společně pomocí jedné osobní půjčky.
Vyplatí se vyhodnotit společnou úvěrovou situaci
Má-li jeden z vás nízkou bonitu, podnikněte kroky k jejímu zvýšení. Nekonsolidujte dluhy na společný účet, protože to může snížit bonitu partnera. Mezi způsoby, jak zvýšit svou bonitu, patří snížení a efektivní správa dluhů, jejichž splátky jsou placeny včas a řádně.
Musí padnout volba mezi společnými, nebo oddělenými účty
Možná teď sdílíte šatní skříň a dálkový ovladač na televizi, ale nemusíte nutně sdílet bankovní účet. Ještě před svatbou byste se ale měli společně rozhodnout, zda chcete své finance spojit, nebo je mít oddělené.
Pokud se s partnerem rozhodnete, že chcete platit účty ze společného účtu, ale máte samostatné výdajové a spořicí účty, nastavte si buď přímé platby tak, aby automaticky chodily na různé účty ve správném procentuálním poměru, nebo peníze přesuňte na společný účet, jakmile vám přijde přímá platba. Tímto způsobem budou na společném účtu potřebné prostředky, až nastane čas na zaplacení účtů.
Chcete-li snížit měsíční opakující se výdaje a eliminovat překrývající se účty, jako je členství v posilovně a účty za mobilní telefon, zvažte výběr rodinného tarifu, který poskytuje úsporu, pokud je na účtu nebo smlouvě více než jedna osoba.
V případě, že se s partnerem rozhodnete sloučit své finance, poraďte se s důvěryhodným finančním poradcem, který vám a vašemu partnerovi pomůže určit, který majetek budete držet společně a který odděleně.
Rozhodněte se, zda chcete uzavřít předmanželskou smlouvu
Předmanželská smlouva je právní dokument, který stanoví očekávání ohledně rozdělení majetku v případě rozvodu – a pro některé páry může být výhodný. Pro osoby se značným předmanželským majetkem, očekávaným dědictvím, rodinným bohatstvím, anebo naopak s obrovskými dluhy může předmanželská smlouva ochránit jednotlivce před finančním krachem v případě trvalého rozchodu. Nicméně k tomu, aby byla předmanželská smlouva platná, musí mít každý z partnerů svého vlastního advokáta, který ji vypracuje.
Nastavte si společně dlouhodobý rozpočet
Nyní, když jste s partnerem učinili důležitá rozhodnutí o konsolidaci dluhů, spojení financí, vytvoření předmanželské smlouvy, můžete nabýt dojmu, že vaše finanční příprava je kompletní. Ale manželské štěstí – a společná finanční rozhodnutí – teprve začínají.
Jednou z věcí, kterou budete chtít po svatbě udělat, je sestavit si rodinný rozpočet. Sepište si své celkové měsíční příjmy a všechny výdaje. Dále si dejte peníze do finanční rezervy pro neočekávané výdaje a pak si vyberte, na co budete spořit, například na bydlení, auto nebo příští dovolenou.