Možná jste o ní někdy už slyšeli, možná je to slovní spojení, které je pro vás úplně nové. Každému se občas stane, že se zasekne na takzvaném mrtvém bodě. Mozek si bere dovolenou a vymyslet něco nového nebo si jen utřídit myšlenkový chaos je prostě nemožné. Jak takovou situaci ustát? S pomocí myšlenkové mapy.

O co jde?

Myšlenková nebo chcete-li také mentální mapa, přináší klíčová slova a vzájemné vztahy a souvislosti, které se vyobrazují graficky. Často se využívá k učení, plánování nebo řešení problémů. Díky tomu si můžete uspořádat vše, co potřebujete. Podíváte se na to z jiné perspektivy, z jiného úhlu.

S myšlenkovými mapami přišel v 60. letech 20. století Tony Buzan. Zastánci těchto grafických map je označují jako nejlepší pomůcku pro přemýšlení. Svým jednoduchým grafickým zobrazením umí napodobovat procesy, které v mozku probíhají, a díky tomu může mozek využívat své schopnosti na maximum. Podporuje všechny funkce mozku tedy paměť, kreativitu, učení i další přemýšlení.

Tvorba myšlenkových map

U tvorby myšlenkových map existuje pár doporučení, pár rad a zásad. Můžete kreslit, vybarvovat, dodejte zkrátka mapám třetí rozměr. Najděte si svůj vlastní styl, můžete tvořit asociace, tvořit si tvary, dělat kategorie a podobně. Je to do jisté míry ve vašich rukou, protože jde o vaší myšlenkovou mapu. Přesto je pár zásad, které je třeba dodržet. Jaké?

  • Pište tiskacím písmem
  • Použijte jedno klíčové slovo na větev
  • Nesnažte se být za každou cenu dokonalí
  • Spojujte čárami
  • K mapě se vracejte

Na internetu existuje spousta rad, jak tvořit nejlepší myšlenkové mapy. Existuje také spousta programů, které vám s její tvorbou pomohou. Základem je vytvořit si svou osobní myšlenkovou mapu, tedy takovou, ve které se vy najdete, budete se v ní orientovat a vyznáte se v ní.