Pracujete dlouho do noci a pak máte problémy se spánkem? Máte problémy s nespavostí nebo se během noci často budíte? To všechno může mít řadu příčin, od nesprávné matrace až po stres nebo problémy, které vám nedovolí zamhouřit oko. Můžete vyzkoušet pár triků, které možná pomohou. A vy tak budete spát jako v bavlnce.

Užíváte si života

Ano, to určitě není na škodu, podobně jako není na škodu mít své pravidelné návyky a rituály. Například ráno vstát z postele, protáhnout se a dát si vydatnou snídani, nebo se po obědě jít na dvacet minut projít. Pravidelnost dává vašemu životu řád a smysl a uvidíte, že i díky určitým rituálům před spaním se vám bude lépe spát.

Vyvětrejte v ložnici

Spát v přetopené místnosti se nedoporučuje, možná právě přílišné teplo vám v usnutí brání. V ložnici by mělo být příjemně, měl by v ní být čerstvý vzduch. Před zalehnutím do postele proto pořádně vyvětrejte, a pokud je to jen trochu možné, stáhněte topení. Samozřejmě není dobrá ani přílišná zima. Zkrátka takový průměr.

Dejte si sklenici vína

I to může být jeden z rituálů, který pomůže rychleji usnout a poté spát celou noc. Sklenice vína nebo tvrdého alkoholu má uklidňující účinky a na mnohé dokonce působí uspávacím dojmem.

Místo televize kniha

Omezte těsně před spaním sledování televize nebo koukání a datlování do mobilu. Světlo, které mobil či notebook vyzařuje, udržuje vaše oči v „pohotovosti“ a to tedy znamená, že když si do postele lehnete, chvíli bude trvat, než usnete. Raději si sedněte s knihou nebo si povídejte s partnerkou.

Náš tip: Milujete zachumlat se do peřin a číst si?  Pokud se vám nechce dávat nemalé sumy za předražené knihy? Doporučujeme bazar knih, kde najdete zajímavé kousky za minimální ceny.

Hygiena

Určitým rituálem může být také správná dentální hygiena, kdy si umyjete obličej, vyčistíte zuby, vypláchnete ústa ústní vodou a půjdete spát.

Odhoďte stres

Možná to zní maličko nereálně, ale jít do postele s problémy z práce, partnerského vztahu a podobně není dobré. Snažte se nepřemýšlet nad tím, co všechno musíte ráno udělat, kam musíte zavolat a co v práci vyřešit jako první.