Prodali jste vozidlo, případně se na prodej teprve chystáte, a domníváte se, že předáním vozidla kupujícímu s plnou mocí vše končí? Někdy to tak bývá, ale v některých případech mohou nastat problémy, které vám způsobí nemalé potíže.
Zvažte, zda nebude při prodeji vozidla využít výkup vozidel ověřenou firmou. Máte jistotu, že výkup auta proběhne podle stanovených zákonů a odpadnou vám případné starosti a zařizování přepisu.
Plná moc není záruka provedení úkonu
Je pravdou, že při přepisu vozidla nemusí být přítomné obě strany, tedy prodejce a kupující. Stačí, když jeden z nich disponuje plnou mocí druhého. Většina prodejců se tak uchyluje k tomu, že předají automobil spolu s potřebnými dokumenty kupujícímu a další postup neřeší. Nejednomu z nich se ale takový postup nevyplatil.
V praxi může dojít k tomu, že kupující neprovede změnu registrace na své jméno a nevyřídí si pojištění, přestože automobil využívá. V takovém případě je za nepojištěné vozidlo zodpovědný původní majitel, který musí zaplatit pokutu České kanceláři pojistitelů.
Podobná situace může nastat v případě, že kupující přepis neprovede a s automobilem spáchá dopravní přestupek, například překročí povolenou rychlost. I v takovém případě jde zodpovědnost (a pokuta) za původním majitelem.
Pozor na správné načasování
Problém ale může nastat i v případě pouhého zpoždění. K přepisu vozidla musí dojít do 10 pracovních dnů od podepsání kupní smlouvy, jinak opět hrozí pokuta v řádu několika deseti tisíců korun. A protože za přepis je formálně zodpovědný původní majitel vozidla, bude pokuta vyměřená jemu.
Chyba může ale nastat i na straně prodávajícího. V případě, že kupující vyřídí vše správně a sjedná si své povinné ručení, aniž by původní majitel ukončil to svoje, a dojde k nehodě, škodu plní obě pojišťovny. I pokud ke škodě nedojde, jsou dvě souběžná povinná ručení zbytečným výdajem. Zde je důležitá především domluva s kupujícím.