Pro mnoho oborů na trhu by bylo nemyslitelné podnikat tak, aby se neprodukoval žádný odpad. Když se produkuje odpad, je třeba ho také řádně evidovat. Povinností je v našem státě opravdu mnoho. Podnikatelé i firmy se často brodí v moři byrokratických povinností a nezbývá jim nic jiného, než je řešit. U produkce odpadu existuje zákonný limit, když se překročí, je třeba dělat roční hlášení. Nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přišel v roce 2021, přinesl zajímavé změny.
Zjistěte, co nový zákon o odpadech mění
Zajisté víte, že když zpracujete roční hlášení, musíte ho včas odeslat na ISPOP. Do roku 2021 platilo, že ho musíte poslat do 15.2. Nově však platí, že máte více času a to rovnou do konce měsíce února. Roční hlášení za odpady 2021 tedy můžete poslat až do 28.2.
Jde o příjemnou změnu, tou důležitější je však změna limitů. U běžného odpadu je limit 100 tun za rok a ten se nijak nezměnil. Změnil se však limit u nebezpečného odpadu a sice ze 100 kilogramů na 600 kilogramů. Množství menších producentů nebezpečného odpadu už roční hlášení dělat nemusí a odpadá jim tak starost navíc. Na průběžnou evidenci odpadu by však stále měli myslet, je důležitá k doložení, že limit nepřekračujete.
Může za mě udělat roční hlášení někdo jiný?
Ano, může ho za vás udělat specializovaná firma na Rocnihlaseni.cz. Jejích služeb využívají živnostníci, firmy i obce. Tato služba je levná a probíhá jednoduše. Firmě zašlete potřebné podklady, zaplatíte poplatek a ona se následně o vše postará. Proč se věnovat tolika byrokratickým povinnostem, když můžete problematiku odpadů svěřit těm, kteří se v ní vyznají nejlépe. Není nad to, když víte, že máte vše splněno. Více informací naleznete přímo na webu poskytovatele.